Poradnik

6d280c93f7c8f07233d9ef1676c7baf6
mourning-mother-daughter-grave-cemetery

Oto poradnik dla ciebie

Odejście bliskiej nam osoby to wielka strata i bolesny okres w życiu każdego człowieka. Pozbieranie myśli i zaplanowanie uroczystości pogrzebowych w tym czasie może okazać się bardzo trudne.

-jeżeli zgon nastąpił w nocy, w niedziele lub święta należy skontaktować się z najbliższą placówką Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (pogotowie nie przyjeżdza do zgonów)

Poradnik

Krok 1: Podstawowym dokumentem, jaki należy uzyskać jest karta zgonu, którą wystawić może tylko lekarz. Ten dokument jest niezbędny do przetransportowania ciała zmarłego do chłodni. 

Śmierć w szpitalu: 

Kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący oddział, na którym zmarł pacjent. 

Śmierć w domu: 

Do zmarłego należy wezwać lekarza rodzinnego – jeśli śmierć nastąpiła za dnia lub lekarza pogotowia (tel. 999 lub 112 – z tel. kom.), jeśli zgon nastąpił w nocy.  

Krok 2: Po uzyskaniu karty zgonu, należy wybrać i skontaktować się z zakładem pogrzebowym tel: 692 914 900, który przewiezie ciało zmarłego do kostnicy miejskiej lub do swojej siedziby (jeżeli posiada własną chłodnię). My zabieramy ciała do własnych chłodni

Krok 3: Kolejną ważną czynnością jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Podstawą do jego wydania jest karta zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby.  Nie muszą jednak Państwo robić tego osobiście-tym może się zająć  osobisty opiekun z naszej firmy